Jeden dolar lze rozdělit na sto centů. $ je značka dolaru a píše se většinou před daný obnos. Vznikla ze zkratky pro španělské peso koncem 18. století přepisem písmen ‘P’ a ‘S’ přes sebe. Ve stejné době byl dolar definován jako jednotka ryzího stříbra, později se však obsah stříbra v dolarových mincích snižoval. Začátkem 19. století převládaly jen slitiny jiných než stříbrných látek a od roku 1965 bylo stříbro nadobro odstraněno z dolarových mincí.
Kromě toho, že je dolar hlavní měnou Spojených Států Amerických, je používán jako oficiální měna i v dalších zemích jako například v Ekvádoru, Panamě nebo na Britských Panenských Ostrovech. V některých dalších zemích jako je například Haiti, Uruguay, Vietnam nebo Irák je dolar používán spolu s dalšími měnami. Dokonce většina dolarových bankovek je záměrně držena v zemích mimo USA jako rezerva.
V mnoha státech se silnější či slabší ekonomikou proběhla takzvaná dolarizace, což je nahrazení původní měny americkým dolarem. Dolarizace může být výhodná ve snížení transakčních nákladů, celkovém posílení mezinárodního trhu, stabilizaci měnové politiky a tím vede ke snížení inflace. Na druhou stranu dolarizace významně omezuje autonomii měnových kurzů a nástroje měnných kurzů dané ekonomiky.