Libra je čtvrtou nejvíc obchodovanou měnou na devizovém trhu, také nazývanou librou šterlinků. Značka je £ a mezinárodně kóduje jako GBP.
Původně sloužila libra k označení jednotky hmotnosti, jak je například známo z divadelní hry Williama Shakespeara Kupec Benátský. V případě nedodržení lhůty splatnosti půjčky si žid Shylock nárokuje vyříznout libru masa z Antoniova těla. Zprvu byla libra označení pro libru stříbra a postupně se měnila takové platidlo, jak ho známe dnes.
Libra je rozdělena na 100 pencí. Před zavedením desetinné soustavy (decimalizací roku 15. února 1971) byla jedna libra rozdělována na dvacet šilinků a z nich pak každý šilink na 12 pencí, to znamená, že každá libra byla rovna 240 stříbrným pencím. Dnes mince Libry drží pohromadě v daném poměru mědi, zinku a niklu. Na jednolibrové minci je vyobrazen portrét jejího veličenstva královny a na druhé, designové straně mince, jsou representovány 4 části Britského království.
Britská libra je zákonnou měnou Spojeného Království. Hlavní výdej bankovek obstarává Britská centrální banka (Bank of England) a je zákonným platidlem ve všech částech Velké Británie. Na Normandských ostrovech a na ostrově Man jsou používány ekvivalenty Britské libry (Jerseyská a Manská libra).
V poslední době Británii trápí silný boj s inflací. Ta se za posledních patnáct let zvýšila téměř o polovinu, ale zdá se, že v posledních dvou letech se zase začíná snižovat. Snižování inflace by mohlo vest ke zvýšení akceschopnosti Centrální Banky Anglie a nákupu dluhopisů. Ohromný vliv na směr vývoje kurzu Britské libry má i stabilita eurozóny a jejích států.