Euro

Euro

symbol_euro Euro je měna oficiálně používaná institucemi v Evropské Unii a 17 z 28 státy EU. Země používající měnu euro jsou také nazývány eurozóna.

euro_coins_notes_hand

Značka je € a kód je EUR.
Euro bylo zavedeno v roce 1999 a dnes jej používá každý den více než 315 miliónu občanů EU. Původně bylo euro zavedeno pouze jako virtuální bezhotovostní měna plateb na podporu účetnictví. Potom bylo 1. ledna roku 2002 zavedeno i pomocí euro-bankovek a mincí.
Přijetí eura zemí Evropské Unie je významná událost a vyžaduje tedy přípravy a země musí splňovat mnoho podmínek. Jsou nastaveny tak aby se země mohla snadno a rychle začlenit do měnového režimu eurozóny. Nejdůležitějšími jsou rychlé stáhnutí původní měny a přepočtení veškerých produktů na euro.

Přijetí eura s sebou nese samozřejmě jisté nevýhody. Hlavní je ztráta pravomoci ve finančním sektoru. Zodpovědnost za ekonomickou situaci země nese Evropská Centrální Banka a není tedy pohyblivá podle ekonomických potřeb dané země.

euro_coin_one

Inflace je další uváděnou nevýhodou v zemích po přijetí eura. Pravdou ale je, že se zvýší pouze ceny některých produktů a ceny jiných naopak klesnou, tedy inflace se nekoná.

Výhodou po přijetí eura je zjednodušení z výšení bezpečnosti mezinárodních transakcí. Další výhodou je snížení rizika měnové krize a mizení možnosti rozdílných cen v rámci evropských zemí a budoucí členové eurozóny se dostanou přijetím eura do mnohem silnějšího měnového komplexu, kde se ceny vytváří a ne pouze ‚berou‘.


Kontaktní formulář
Neváhejte se nás zeptat