Australský dolar

Směnárna AuraAktiv » O měnách » Australský dolar

Australský dolar

Australský dolar je měnou Australského společenství, ale také Vánočního ostrovu, Keelingova ostrovu, Norfolku a dalších.

auraaktiv_australsky_dolar_mince

Značí se $ a někdy A$, pro odlišení od ostatních dolarů. Kódem je AUD a jeden dolar se dělí na sto centů. V roce 2011 byl pátou nejobchodovanější měnou světa se 7.6% podílem. Relativně vysoký úrok v Austrálii, svoboda zahraničních měn a obecná stabilita australské ekonomiky a politického systému přispívá k mnoha výhodám australského dolaru. Devizovými obchodníky je měna často nazývána „Aussie“, což znamená zkráceně „Australian“ neboli „australský“.

Australský dolar byl zaveden 14 února 1966. Tehdejší premiér navrhnul pojmenovat měnu ‚roayal‘ neboli ‚královská‘, byla ale navržena i jiná jména, například ‚kanga‘, nebo ‚roo‘. Název se stal později nepopulární, a tak se měna přejmenovala na dolar, jak jí známe dodnes.

V roce 1966 byla také přijata desítková soustava v Austrálii, vytiskly se nové bankovky a razily se první mince. Teprve v roce 1967 byla vytištěna pětidolarová bankovka a společnost si začala zvykat na novou desítkovou soustavu. Měna byla zachována pod Brettonwoodským systémem a standardizována pomocí kurzu Amerického dolaru.

Austrálie byla první zemí, kde se v roce 1988 začaly tisknout bankovky z plastu. V roce 1996 se stala Austrálie první zemí s kompletní sérií plastových bankovek. Takové bankovky jsou odolnější jak proti vnějším vlivům, tak i proti padělání peněz. Déle vydrží, jsou čistší a jednoduše recyklovatelné.

auraaktiv_australsky_pamatecni_10_dolar

Na jedné straně 10 dolarové bankovky je zobrazen mladý domorodec s dalšími znaky původní kultury Aborigines. Mnoho jiných zemí si nechává tisknout své plastové bankovky v Austrálii. Australské mince, produkované v hlavním městě Canbeře, jsou dokonce považovány numismatiky za jedny z nejkvalitnějších na světě a v roce 2006 vyhrály mezinárodní cenu za nejlepší stříbrnou minci.

Australský dolar je rezervní měnou. Někteří experti spekulují o tom, že hodnota Australského dolaru v roce 2011 závisela na Evropské dluhové krizi a na silném vztahu Austrálie s dovozem komodit z Asie, především z Číny. Ekonomové tvrdí, že ceny komodit jsou hlavním tahounem Australského dolaru.


Kontaktní formulář
Neváhejte se nás zeptat