Chorvatská kuna

Směnárna AuraAktiv » O měnách » Chorvatská kuna

Chorvatská kuna

Kuna je chorvatskou měnou od roku 1994. Kód měny je HRK a symbolem je kn. Kuna znamená v chorvatštině stejně jako v češtině

zvíře kunu a jméno je odvozeno od obchodování s kožešinami z kun ve středověkém Chorvatsku. Jméno kuna nemá nic společného s nejrůznějšími slovanskými korunami, i když kruna je v chorvatském jazyce překládáno jako koruna. Jedna kuna se dělí na 100 lipa, což je v překladu lípa.

Hrvatska_kuna_mala

Kuna sloužila v románských dobách jako měna slovanských národů na severu, například v Kyjevské Rusi na začátku 15. století. V roce 1939 se znovu objevila, když se autonomní oblast Banovina v rámci Jugoslávského království rozhodla mít svou vlastní měnu. V letech 1941-1945 byla kuna v oběhu až do doby kdy jí vystřídal jugoslávský dinár v rámci vzniku Demokratické Federativní Jugoslávie. Od roku 1994 je chorvatská kuna moderní měnou a se vstupem Chorvatska do Evropské Unie 1. července 2013 se také připojila k Evropskému Měnovému Systému. Do tří let po vstupu do EU plánuje Chorvatsko nahradit kunu eurem.


Kontaktní formulář
Neváhejte se nás zeptat