Japonský jen

Směnárna AuraAktiv » O měnách » Japonský jen

Japonský jen

symbol_japonsky_jen Japonský jen je třetí nejvíce obchodovanou měno u světa hned po americkém dolaru a euru. Je oficiální měnou Japonska a celosvětově je používána jako rezervní měna. Mezinárodní značkou pro japonskou měnu je ‚¥’a japonsky se značí ‚円’.

japanese_coin

Japonsky se jen vyslovuje pouze ‚en‘ a znamená ve volném překladu kolo, díky jeho kruhovému tvaru. Mince 5 a 50 mají díru uprostřed. Hodnota 500 jenů zhruba odpovídá české 100 korunové bankovce a je zřejmě mincí s nejvyšší hodnotou v oběhu. Jeden jen může být rozdělen na 100 senů a 1000 rinů.

Japonský jen byl uzákoněn roku 1871 jako hodnota 0.87 trojské unce stříbra, což odpovídá zhruba 6.5 dnešním americkým dolarům. V roce 1897 byl ustanoven systém zlatého standardu a jeden jen se tedy rovnal 0.75 gramům zlata. K těžkým obdobím pro japonský jen patřila druhá světová válka, kdy byl jen velmi podhodnocen a následně byl v rámci nestability svázán americkým dolarem na 350 jenů = 1 USD.

 

Po celosvětové krizi v roce 2008 klesly vzhledem k jenu důležité měny a v dubnu 2013 Japonsko hlásí, že usilují o dvouprocentní inflaci.

 


Kontaktní formulář
Neváhejte se nás zeptat