Švédská koruna

Směnárna AuraAktiv » O měnách » Švédská koruna

Švédská koruna

Švédská koruna neboli krona má zkratku kr. a a kóduje se písmeny SEK. Krona doslova značí ve švédštině korunu a je švédskou měnou od roku 1873.

Stejně jako norská, i dánská koruna se dělí na 100 takzvaných Øre a měna byla definována zlatým standardem také jako 1/2840 kg čistého zlata. V dubnu 2010 byla švédská koruna devátou nejvíce obchodovanou měnou světa.

vdsk-koruna-mince

V roce 1902 byla zastavena výroba zlatých švédských korun, později byly produkovány mince bronzové – niklové, které později nahrazovaly i za druhé světové války železo v mincích.
V roce 2006 představila Riksbank novou bankovku s hodnotou 1000 švédských korun a tak je také první bankovkou s bezpečnostním prvkem „motion“, který vyvinula společnost Crane, později známá jako Tumba Bruk. Ta od té doby tiskne veškeré bankovky švédské měny.

Švédská vláda si ponechala euro jako platidlo i při vstupu do Eurozóny v roce 2003. Hodnota Švédské koruny se zvyšuje již od roku 2009. V roce 2012 po ekonomické krizi v Řecku se snižovala hodnota koruny až na 8,17 SEK za EUR.

vdsk-bankovky


Kontaktní formulář
Neváhejte se nás zeptat