Švýcarský frank

Směnárna AuraAktiv » O měnách » Švýcarský frank

Švýcarský frank

symbol_svycarsky_frank Švýcarský frank (CHF) je jediným dosud používaným frankem v Evropě. Značí se Fr. nebo SFr. Písmena CH znamenají Confoederatio Helvetica neboli Švýcarská konfederace. Švýcarský frank je měna používaná Alpskými státy, Švýcarskem a Lichtenštejskem a je také jedinou oficiální měnou Italské exklávy ve Švýcarsku.

V roce 1798 bylo zavedeno platidlo založené na Bernském tolaru a rozdělitelného na 10 batzenů a 100 centimů. Švýcarský frank byl roven 6 a tři čtvrtě gramům zlata nebo 1 a půl francouzských franků. Dnes se 1/100 dílčí jednotky švýcarského franku nazývají centy a obsahují dnes podíl niklu a mědi.

V době řecké dluhové krize se v červnu 2011 švýcarský frank vyšplhal na 1 CHF = 1,20 USD a později dokonce na 1,3 USD. Do té doby byl frank považován za bezpečnou měnu. V září 2011 však Švýcarská národní banka vydala prohlášení, že se hodnota franku stává hrozbou pro ekonomiku a později jeho hodnota začala prudce klesat vůči EUR, USD a dalším významným měnám. V září 2012 se CHF zase začal obchodovat za cenu stanovenou Švýcarskou národní bankou.


Kontaktní formulář
Neváhejte se nás zeptat